Elektrik Tesisatı ve Paratoner Topraklama Ölçümünün Önemi
31 Ekim 2018
Neden Acil Durum ve Yangın Tatbikatı ?
31 Ekim 2018

Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünün Önemi

Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünün Önemi

İşyerlerinde kullanılan en önemli ekipmanlardan birisi de kaldırma ve iletme ekipmanlarıdır. Bu araçlarda periyodik kontroller özel bir uzmanlık alanı gerektirir. Periyodik kontrol yapan kişilerin yönetmelikte bulunan kriterleri yerine getirmesi gerekir. Aynı zamanda kaldırma ve iletme ekipmanları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Her bir ekipmanın periyodik kontrolü ilgili ulusal ve uluslararası standartlarda olması gerekir.

Kaldırma ve İletme Ekipmanları Nelerdir?

Forkliftler, yük asansörleri, sapanlar, iskeleler, vinçler, transpaletler gibi daha bir çok ekipman bu kapsama girmektedir. Fakat kaldırma ve iletme ekipmanlarının kullanımındaki problemler sebebi ile her yıl çok sayıda iş kazası ve ölüm gerçekleşmektedir. Örneğin vinç halatlarının zayıflaması ile yük düşebiliyor, mobil vinçler devrilerek iş kazaları olabiliyor. Bu sebeple kaldırma ve iletme ekipmanlarının düzenli olarak periyodik kontrollerinin yapılması gerekir.

Kaldırma ve iletme ekipmanları en geç yılda bir kez yapılması gerekir. İskele grubunda olan ekipmanların ise periyodik kontrolleri en geç 6 ayda bir kez yapılmalıdır.

Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Kimler Yapar?

Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler; makine ve metal mezunu teknik öğretmenler, makine teknikerleri ve yüksek teknikerler, makine mühendisleri yetkili kişilerdir. İskele grubunda olan ekipmanların periyodik kontrollerini yukarıdaki unvana sahip kişilerin yanında üniversitelerin inşaat, mimarlık bölümü mezunlar ve tekniker, yüksek tekniker kişiler yetkilidir. Aynı zamanda gemi yapımı işlerinde gemi mühendisleri yetkilidir.

Comments are closed.