Neden Acil Durum ve Yangın Tatbikatı ?
31 Ekim 2018

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Önemi

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Önemi

İş ve Sosyal Güvenlik Kanunu uyarınca işçilerin çalışma sahalarında güvenliklerini korumak ve mümkün olduğunca güvenli ortamlarda çalışmalarına imkan tanımak zorunluluktur. Bunun için gereken uygulamaların ve eğitimlerin tamamlanmasından ise bahsedilen iş yerinin iş ve sosyal güvenlik uzmanı sorumludur. Bunun için çalışanların daha sağlıklı ortamlarda çalışmaları işin cinsine bağlı olarak bazı donanımların bulunmasını zorunlu hale getirir. Yüksekte çalışmak da bunlardan bir tanesidir. Yüksekte çalışan bir çalışanın sahip olması gereken bilgiler ve donanımlar olmadan çalışmaya başlatılması olası iş kazalarına davetiye çıkaracaktır.

Yüksekte Çalışma Eğitimi

Yüksekte çalışmak zorunda kalınacak bir iş için elemanlara eğitim verilmesi zorunludur. Nedeni ise olası iş kazalarının engellenmesi veya en azından tehlike anında nasıl davranılması gerektiğinin bilinmesidir. Bundan dolayı yükseklik korkusu olan birinin işin en başından işe başlamaması veya zorunlu olması halinde de psikolojik destek alması gerekir. Kendisi ile birlikte çalışanların da sağlığını tehlikeye sokacağından dolayı tehlike anında sakin olmayı ve soğuk kanlı hareket etmeyi yüksekte çalışma eğitimleri sırasında edinebilir. Bunun için önemlidir.

Neden Önemlidir?

Bu tarz işçi eğitimlerinin önemli olmasındaki en büyük neden işçinin sağlık açısından kazalara karşı korunmasıdır. İşçi kazaları sıralamasında listenin bir hayli tepelerinde bunulmasından kaynaklanan bir eğitim eksikliği mevcuttur. Bundan dolayı işçilerin bilinç kazanması ve gelişiminin tamamlanması can sağlığı açısından zorunluluk haline gelmiştir.

Comments are closed.