Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünün Önemi
31 Ekim 2018
Yüksekte Çalışma Eğitiminin Önemi
31 Ekim 2018

Neden Acil Durum ve Yangın Tatbikatı ?

Neden Acil Durum ve Yangın Tatbikatı?

Hayatınızın bir alanında sizden kaynaklanmayan bazı acil durumlar veya sorunlar oluşabilir. Böyle olaylar ile karşılaşıldığında nasıl davranılacağını veya ne yapılacağını bilmek hayati derecede önemlidir. Çünkü yanlış bilinen veya uygulanmayan bir bilgi insanların hayatlarına mal olacak kadar önemli olabilir. Bunun içi acil durum ve yangın tatbikatları gerçekleştirilir. Bahsedilen durumlardan bir tanesi ile karşı karşıya kalındığında nasıl davranılacağı konusunda tedbirli ve temkinli olmak için eğitim verilmesi olarak algılanmalıdır.

Acil Durumlarda Ne Yapılır?

Acil bir durumla karşı karşıya kalındığında yapılması gerekenlerin bir tatbikat ile anlatılması ve olay senaryosuna sadık kalınmasına bağlı olarak yapılan işlemlere eğitim gözüyle bakılmalıdır. Acil durumlarda unutulmaması gereken acil çıkış kapıları, yangın merdivenleri ve toplanma noktalarının neresi olduğudur. Panik havası içinde yanlış davranışlar sergilemek sizi ve etrafınızdakileri tehlikeye atacağından dikkatli olmakta yarar vardır.

Yangında Ne Yapılır?

Yangın istem dışı şekilde bir şeylerin tutuşması ve birbirini tetiklemesi şeklinde düşünülebilir. Böyle bir olayla karşı karşıya kalındığında ise yangın söndürme tüpünün nasıl kullanılacağı iyi bilinmelidir. Ayrıca zehirli gazlardan daha az etkilenmenin ve etkilenenlere yapılacak ilk müdahalenin de nasıl olması gerektiği bilinmelidir. Benzer şekilde gerçekleşen ve insanların hayatını tehlikeye atan olaylar karşısında nasıl davranılacağını bilmek can kaybının az olmasına olanak tanır. Bu nedenle tatbikat fazlasıyla önemli bir durumdur.

Comments are closed.