Basınçlı Kapların Kontrolünün Önemi
31 Ekim 2018
Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünün Önemi
31 Ekim 2018

Elektrik Tesisatı ve Paratoner Topraklama Ölçümünün Önemi

Elektrik Tesisatı ve Paratoner Topraklama Ölçümünün Önemi

Elektrik tesisatı bakımı ve ölçümü, günümüzde insanın hayatı ve sağlığı için belli zaman aralıklarında bir usta çağırarak yaptırılmalı ve oluşabilecek risklere karşı önleminin alınmasını sağlamak amacı ile yaptırılması gerekli bir bakım türüdür. Ancak belli zaman aralıklarında bakımı yapılmayan elektrik tesisatları arıza oluşturabilmektedir. Bu arızalar, elektrik tesisatının bozulması, kısa devreye sebep olması ve hasar nedeni ile çalışamaz duruma gelmesi gibi arızalar olarak sıralanabilir.

Paratoner topraklama ölçümünün önemi ise kaçak akım ya da statik elektriğin toprağa akıp akmadığından emin olmak için yaptırılmaktadır. Bu ölçümler uzman ekiplere yaptırıldığı sürece can güvenliği sağlanır, ev ve iş yerlerindeki elektronik cihazların zarar görmesi önlenebilir hale gelmektedir.

Elektrik Tesisatı ve Paratoner Topraklama Nedir?

Elektrik tesisatı ve paratoner topraklama; elektriğin bağlı bulunduğu ev, okul ve iş yerlerinde bu elektriğe yapılmış topraklama sonucunda, uygun anahtar kullanımı, uygun iletken madde kullanımı, uygun priz ve sigorta kullanımı gibi alt yapıya dayalı elektrik ekipmanlarının kullanılması ile bir usta tarafından kontrol edilmesi sağlanan teçhizatlar ile yapılan işlemlerin bütünüdür.

Elektrik Tesisatı ve Paratoner Topraklama Fiyatları

Elektrik tesisatı ve paratoner topraklama her şirket ve kurumda farklı fiyatlarda yapılmaktadır. Fiyatların değişkenlik göstermesindeki nedenler; arızanın boyutu, kullanılacak malzemenin maliyeti, ölçüm yapılacak alanın genişliği olmaktadır. Bu neden ile de tam olarak bir fiyat verilememektedir.

Comments are closed.